dnes je 21.12.2024

Input:

Nehmotné výsledky vývoje

5.5.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

3.2.2.1
Nehmotné výsledky vývoje

Ing. Blanka Jindrová

Účetně

V této položce se zachycují nehmotné výsledky vývoje, které patří mezi DNM, pokud jejich doba použitelnosti je delší než jeden rok a výše jejich ocenění přesáhne hranici stanovenou účetní jednotkou, při splnění podmínek dále stanovených a při splnění povinností stanovených zákonem, zejména respektování principu významnosti a věrného a poctivého zobrazení majetku.

Výsledky vývoje musí být:

  • vytvořené vlastní činností za účelem obchodování s nimi, resp. opakovaného prodeje (nejde o výsledky na zakázku nebo o součást dodávky dlouhodobého majetku), nebo

  • nabyté od jiných osob.

Nehmotné výsledky vývoje jsou výsledky úspěšně provedených prací, které nejsou předmětem průmyslových a jiných ocenitelných práv (jak je tomu u práv na účtu 014 – Ostatní ocenitelná práva).

Výdaje vynaložené účetními jednotkami na výzkum, které byly do konce roku 2017 vykazovány jako dlouhodobý nehmotný majetek, budou až do jejich vyřazení odepisovány podle pravidel platných do 31. 12. 2017. Účetní jednotka však bude povinna nehmotné výsledky výzkumu přeřadit a nově vykazovat v položce "B.I.4. Ostatní dlouhodobý nehmotný majetek".

Novele ZDP od 1. 1. 2021

Položky výzkumu a vývoje byly upraveny zákonem č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů v § 32a ZDP až do konce roku 2020.

S účinností od 1. 1. 2021 byla kategorie nehmotného majetku ze ZDP vypuštěna. Ustanovení § 32a ZDP s názvem "Odpisy nehmotného majetku", ve kterém byl komplexně upraven daňový režim odpisování nehmotného majetku včetně technického zhodnocení, již není součástí ZDP. S účinností od 1. 1. 2021 již není nehmotný majetek pro účely ZDP speciálně vymezen, což umožní poplatníkům uplatnit účetní odpisy dlouhodobého nehmotného majetku v základu daně, a to za splnění podmínek upravených v ustanovení § 24 odst. 2 písm. v) ZDP bod 2.

Účetní odpisy dlouhodobého nehmotného majetku, stanovené podle odpisového plánu v účetnictví poplatníků, jsou plně daňově uznatelné za podmínky, že byl poplatníkem pořízen:

  • úplatně, nebo

  • ve vlastní režii za účelem obchodování s ním, anebo

  • nabyt vkladem, přeměnou nebo bezúplatně.

V případě, že poplatník pořídí nehmotný majetek ode dne 1. 1. 2021, pak je pro něj rozhodná právní úprava účinná od 1. 1. 2021, kdy účetní odpisy dlouhodobého nehmotného majetku podle odpisového plánu budou daňově účinné za splnění podmínek daných ustanovením § 24 odst. 2 písm. v) ZDP bod 2.

Stejný daňový režim může teoreticky použít i poplatník, který pořídí předmětný nehmotný majetek již od 1. 1. 2020. Ale vzhledem k tomu, že směrnice jsou v účetní jednotce platné nebo aktualizované vždy od 1. 1. příslušného účetního období, nelze nyní až při účetní závěrce za rok 2020 změnit pravidla.

§ 34a ZDP

Odpočet na podporu výzkumu a vývoje činí součet podle § 34a ZDP

  1. 100 % výdajů vynaložených v období na realizaci projektu výzkumu a vývoje zahrnovaných do odpočtu, které nepřevyšují úhrn výdajů vynaložených v rozhodné době na realizaci projektu výzkumu a vývoje zahrnovaných do odpočtu, a
  2. 110 % výdajů vynaložených v období na realizaci projektu výzkumu a vývoje zahrnovaných do odpočtu, které převyšují úhrn výdajů vynaložených v rozhodné době na realizaci projektu výzkumu a vývoje zahrnovaných do odpočtu.

Výdaje vynaložené na výzkum a vývoj

Výdaje vynaložené na výzkum a vývoj, které lze zahrnout do odpočtu se rozumí výdaje (náklady), které:

a) poplatník vynaložil při realizaci projektu výzkumu a vývoje na

1. experimentální či teoretické práce,

2. projekční a konstrukční práce,

3. výpočty,

4. návrhy technologií,

5. výrobu funkčního vzorku či prototypu produktu nebo jeho části související s realizací projektu výzkumu a vývoje,

b) jsou výdaji (náklady) na dosažení zajištění a udržení příjmů a

c) jsou evidovány odděleně od ostatních výdajů (nákladů).

Výdaji vynaloženými na výzkum a vývoj, které nelze zahrnout do odpočtu jsou:

a) výdaje (náklady), na něž byla byť jen z části poskytnuta podpora z veřejných zdrojů,

b) výdaje (náklady) na služby, s výjimkou výdajů (nákladů) na

1. služby, které souvisí s realizací projektu výzkumu a vývoje a které jsou pořízené od veřejné vysoké školy nebo výzkumné organizace vymezené v zákoně upravujícím podporu výzkumu a vývoje pro účely poskytování podpory, a to v podobě činností uvedených v odstavci 1 písm. a),

2. úplatu u finančního leasingu hmotného movitého majetku, která souvisí s realizací projektu výzkumu a vývoje,

c) licenční poplatky,

d) výdaje (náklady) na nehmotné výsledky výzkumu a vývoje pořízené od jiných osob s výjimkou těch, které souvisí s realizací projektu výzkumu a vývoje a které jsou pořízeny od veřejné vysoké školy nebo výzkumné organizace vymezené v zákoně upravujícím podporu výzkumu a vývoje pro účely poskytování podpory.

Konkrétně nelze uplatnit např. výdaje za nakupované externí služby, s výjimkou nakupované elektrické energie, tepla, plynu, telekomunikačních služeb, vodného a stočného. Z externích služeb, které nelze uplatnit, je uváděno nájemné, reprezentace, konzultace, poradenství a informační

Nahrávám...
Nahrávám...