dnes je 21.11.2024

Input:

Fotovoltaické elektrárny

2.8.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 16 minut

3.2.1.9
Fotovoltaické elektrárny

Ing. Blanka Jindrová

Licence k provozování FVE

1) Kdo musí mít licenci k provozování FVE

Podle stanoviska Generální finanční ředitelství je pro posouzení toho, zda je licence k provozování výroby elektřiny vyžadována, rozhodující nejen instalovaný výkon, ale zcela zásadní je způsob provozování výroby elektřiny. V případě provozování výroby elektřiny jako podnikání podle zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích (energetický zákon), je pak licence vyžadována bez ohledu na instalovaný výkon.

Veškeré FVE, které nedokáží zamezit přetokům do sítě a jsou připojené do elektroinstalace v domě, potřebují povolení připojení od distributora a pro svou činnost licenci na výrobu elektrické energie.

Pokud výrobce elektřiny dodává i nájemcům, musí mít licenci bez ohledu na výkon.

FVE jako hmotný majetek a daňové odpisy

2) FVE jako hmotný majetek a daňové odpisy

FVE na rodinných domech bez stavebního povolení

Instalace fotovoltaických elektráren na střechách rodinných domů či rekreačních objektů se nepovažuje za stavbu, nýbrž za změnu dokončené stavby či za stavební úpravu stávající stavby. Instalací panelů na rodinný dům nevzniká nová stavba, proto podle § 79 odst. 5 SZ (stavebního zákona) není vyžadován územní souhlas ani územní rozhodnutí, a ani tuto instalaci není třeba stavebnímu úřadu ohlašovat, pokud se jedná podle § 103 odst. 1 písm. d) SZ a o stavební úpravy, které:

  • nezasahují se do nosných konstrukcí rodinného domu,

  • nemění se vzhled stavby,

  • nemění způsob užívání stavby,

  • negativně se neovlivní požární bezpečnost stavby.

Pokud některou z výše uvedených podmínek instalace fotovoltaické elektrárny na rodinný dům nesplňuje, postačí stavebnímu úřadu na instalaci FVE ohlášení stavby.

FVE na jiných stavebních objektech a na pozemcích

FVE na jiných stavebních objektech a na pozemcích

Umístění fotovoltaické elektrárny na pozemku, který tvoří s rodinným domem funkční celek a FVE slouží k zásobování energií pro rodinný dům, se posuzuje jako samostatná stavba, kterou musí stavební úřad projednat ve zjednodušeném územním řízení, jehož výsledkem bude územní souhlas.

Daňové odpisy

Podle § 30b ZDP se odpisuje výhradně taxativně vymezený hmotný majetek – technologická část – označený v SKP kódem skupin 31.10, 31.20 nebo 32.10. – např. solární panely, měniče a rozvaděče. Oproti tomu stavební část FVE do uvedených skupin zařadit nelze. Sem patří nosné konstrukce (stojany), jejichž pomocí je technologie FVE uchycena na střeše budovy, kabelové svody a zabezpečení, které taktéž slouží k tomu, aby technologická část FVE mohla být umístěna na střeše budovy. Nejedná se o zařízení přímo sloužící pro výrobu elektřiny ze slunečního záření ve smyslu § 30b ZDP. Náklady na ně tak nelze zahrnout do vstupní ceny tzv. technologické části FVE. Jakkoliv tzv. stavební část a technologická část FVE tvoří jeden (technicky) funkční celek, přesto jednotlivý hmotný majetek, který je jejich součástí, podléhá různému způsobu daňového odpisování.

Od 1. 1. 2011 byl do zákona o daních z příjmů zařazen paragraf § 30b ZDP, který upravuje odepisování hmotného majetku, který je využíván k výrobě elektřiny ze slunečního záření.

Technologická část tvoří více než 75 % nákladů na pořízení a jedná se o hmotný movitý majetek – v klasifikaci produkce CZ-CPA označený kódem skupiny:

  • SKP 31.10 – zahrnuje elektromotory, generátory a transformátory a jejich díly

  • SKP 31.20 – zahrnuje elektrická rozvodná, řídící a spínací zařízení a jejich díly

  • SKP 32.10 – zahrnuje elektronky a jiné elektronické součástky a jejich díly

a odepisuje se rovnoměrně bez přerušení po dobu 20 let = 240 měsíců do 100 % vstupní ceny nebo zvýšené vstupní ceny a odpisy nelze přerušit. Poplatník má ze zákona povinnost zahájit odpisování počínaje následujícím měsícem po měsíci, v němž byly splněny podmínky pro odpisování.

Technické zhodnocení tohoto hmotného majetku zvyšuje jeho vstupní cenu. Poplatník pokračuje v odpisování hmotného majetku ze zvýšené vstupní ceny snížené o již uplatněné odpisy od měsíce následujícího po měsíci, v němž bylo technické zhodnocení ukončeno, a to rovnoměrně bez přerušení po zbývající dobu odpisování stanovenou pro tento hmotný majetek, nejméně však po dobu 10 let = 120 měsíců.

Odpisy se stanoví s přesností na celé měsíce; přitom poplatník má povinnost zahájit odpisování počínaje následujícím měsícem po měsíci, v němž byly splněny podmínky pro odpisování. Při zahájení nebo ukončení odpisování v průběhu zdaňovacího období lze uplatnit odpisy pouze ve výši připadající na toto zdaňovací období. Odpisy se zaokrouhlují na celé koruny nahoru.

Stavební část podle nemovitosti, na které je umístěna, se daňově odepisuje v 5. nebo 6. opisové skupině rovnoměrně nebo zrychleně.

Za první uvedení do provozu se považuje i zkušební provoz, na základě něhož plynou poplatníkovi příjmy. Okamžikem uvedení do provozu je až okamžik, kdy je schválen provoz daného ekologického zdroje elektrické energie jak podle stavebních předpisů, tak podle předpisů platných pro oblast energetiky.

Příklad – výpočet odpisů FVE umístěné na střeše firemního objektu

Společnost provozující sportovní zařízení – plavecký areál, zimní stadion, krytý atletický areál, kuželnu, a další menší sportovní objekty – se rozhodla podle odborné analýzy cen elektrické energie na dalších 5 let, že si nechá postavit vlastní FVE na střeše zimního stadionu, jehož pořizovací cena byla 7.800.000 Kč. Jedná se o investici za 2.400.000 Kč, ale její návratnost je 15 let vzhledem k její ceně a především z rozdílu cen elektřiny z vlastní FVE a od externích distributorů.

Stavební úprava střechy zimního stadionu byla v částce 600.000 Kč – nosná konstrukce a kabeláž pro rozvod elektrické energie. Všechny součásti fotovoltaické elektrárny (movité věci, tj. fotovoltaické panely, generátory, elektromotory a fotovoltaické články) v pořizovací ceně 1.800.000 Kč se budou odpisovat v souladu s § 30b ZDP 240 měsíců. FVE byla zkolaudována v dubnu 2023.

Č. op. Text Částka (v Kč) MD D
Rok 2023
1. Dokončení a uvedení do provozu FVE 4/2023      
  a) Technologická část 1.800.000 022 042
  b) Stavební část 600.000 021 042
2. Odpisy v roce 2023      
  a) Technologická část
1.800.000 / 240 = 7.500 x 8
60.000 551 082
  b) Stavební část 5. odpisová skupina, rovnoměrné odpisy v dalších letech
(7.800.000 + 600.000) x 3,4 %
285.600 551 081
Rok 2024
3. Odpisy v roce 2024      
  a) Technologická část 1.800.000 / 240 = 7.500 x 12 90.000 551 082
  b) Stavební část 5. odpisová skupina, rovnoměrné odpisy v dalších letech
(7.800.000 + 600.000) x 3,4 %
285.600 551 081
atd. v dalších letech

FVE a sazby DPH

3) FVE a sazby DPH

Na instalace FVE na rodinných domech se uplatňuje snížená sazba DPH 15 % podle § 48 ZDPH stavební práce na dokončených stavbách a v § 49 ZDPH stavební práce na výstavbě budov pro sociální bydlení. Pokud dodavatel provádí stavební a montážní práce spojené s výstavbou budovy, která je stavbou pro sociální bydlení, uplatňuje první sníženou sazbu daně z přidané hodnoty 15 %. Může se jednat též o dodávku stavebních a montážních prací na již dokončené stavbě pro sociální bydlení a na dokončené stavbě pro bydlení.

Do možnosti uplatnit sníženou sazbu daně z přidané hodnoty se zahrnují i stavební a montážní práce na pozemku tvořícím se stavbou pro bydlení jeden funkční celek. Snížená sazba platí i pro stavební a montážní práce prováděné na stavbách tvořících příslušenství rodinného domu – garážích, stodolách atd.

Parametry stavby pro sociální bydlení splňuje:

  • bytový dům, v němž není obytný prostor s podlahovou plochou přesahující 120 m²,

  • rodinný dům, jehož podlahová plocha nepřesahuje 350 m²,

  • byt, jehož podlahová plocha nepřesahuje 120 m².

Parametry sociálního bydlení nesplňuje:

  • bytový dům s obytným prostorem s podlahovou plochou přesahující 120 m²,

  • rodinný dům, jehož podlahová plocha přesahuje 350 m²,

  • byt, jehož podlahová plocha přesahuje 120 m²,

  • stavba pro rodinnou a individuální rekreaci.

Stroje a zařízení jsou součástí prací

V § 36 ZDP je uvedeno, že součástí stavebních a montážních prací (základem daně) jsou i další vedlejší náklady a výdaje, jiné daně a hlavně též konstrukce, materiál, stroje a zařízení, které se do stavby jako její součást montážními a stavebními pracemi zabudují nebo zamontují.

Pokud je FVE montována na jiné objekty než stavby pro bydlení uplatňuje se sazba 21 % DPH.

Daň z příjmů

4) Daň z příjmů

Úprava zdaňování výroby a distribuce elektřiny prostřednictvím FVE u fyzických osob se v ZDP několikrát aktualizovala.

Novela energetického zákona z roku 2016 umožnila provozovat solární výrobu v určitých případech bez licence, proto byl v ZDP aktualizován § 10 odst. 1 písm. a), který v současné podobě zní takto:

"Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou zejména:

a) příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného nájmu movitých věcí, včetně příjmů ze zemědělské výroby a lesního a vodního hospodářství, které nejsou provozovány podnikatelem, a příjmů z provozu výroben elektřiny, ke kterému není vyžadována licence udělovaná Energetickým regulačním úřadem."

Touto změnou došlo k přeřazení příjmů z malých FVE z kategorie příjmů ze samostatné činnosti do kategorie ostatních příjmů. Provozovatelé malých FVE bez licence zdaňují příjmy podle režimu § 10 ZDP jako ostatní příjem. U příjmů podle § 10 ZDP není povinnosti odvádět povinné sociální a zdravotního pojištění, jelikož příjmy zdaňované podle § 10 ZDP nevchází do výpočtu vyměřovacích základů.

Příležitostný příjem umožňuje formu přivýdělku, kterou nemusejí fyzické osoby danit, pokud výše odměny nepřesáhne částku 30 tisíc korun za rok (od roku 2023). Musí se jednat o jednorázové aktivity či služby, pro které nemá fyzická osoba živnostenské oprávnění, což může být i v případě z příjmů z vlastní FVE. Pokud budou příležitostné příjmy za rok vyšší než 30.000 Kč je povinností podat daňové přiznání, i když se nejedná o poplatníka OSVČ.

Pokud provozuje FVE fyzická osoba se živnostenským oprávněním musí se povinně registrovat k dani z příjmů a vést podvojné účetnictví. Poplatník tak musí učinit do 15 dnů ode dne, ve kterém získal licenci, u příslušného správce daně. Stejně tak to platí pro právnické osoby, které jsou ale již poplatníky daně z příjmů právnických osob od počátku své činnosti.

Dotace na FVE

5) Dotace na FVE

Na pořízení FVE je možné získat dotaci až do výše 60% z celkové investice nebo z dotačního program NZÚ Light až 100 % ceny fotovoltaické elektrárny pro ohřev vody.

O nezpochybnitelném právním nároku na dotaci se účtuje na vrub příslušného účtu účtové skupiny 37 – Jiné pohledávky a závazky a ve prospěch příslušného účtu účtové skupiny 34 – Zúčtování daní a dotací. O použití dotace na pořízení dlouhodobého hmotného majetku a technického zhodnocení se účtuje na vrub příslušného účtu účtové skupiny 34 – Zúčtování daní a dotací se souvztažným zápisem ve prospěch příslušného účtu účtové třídy 0 – Dlouhodobý majetek.

Č. op. Text MD D
1. Předpis nezpochybnitelného nároku na dotaci 378 346
2. Použití dotace na pořízení FVE 346
– 042
3. Příjem dotace 221 378

Dodávka elektřiny z distribuční soustavy

6) Dodávka elektřiny z distribuční soustavy

Vlastní výroba elektřiny obvykle nestačí k pokrytí celé spotřeby. Vlastník odběrného místa musí mít ještě připojení do energetické soustavy a nakupovat elektřinu i od externího distributora. Stejně tak pokud je vlastník FVE pronajímatel prostorů v objektu musí zajistit dodávku elektřiny pro všechny spotřebitele (nájemce) z distribuční soustavy a následně jim ji rozúčtovat. Na druhé straně v případě, kdy vlastní výroba z FVE převyšuje v danou chvíli spotřebu, musí mít možnost dodat přebytky do distribuční soustavy.

Pokud nájemci nemají vlastní smlouvy s dodavatelem elektrické energie, pak obdrží

Nahrávám...
Nahrávám...