dnes je 21.12.2024

Input:

Ocenitelná práva

7.5.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

3.2.2.3
Ocenitelná práva

Ing. Blanka Jindrová

Obecně

Obecně je nutné vždy odlišovat předměty z práv průmyslového vlastnictví a licence na tato práva.

Know-how a licence jsou alternativami technických nebo jiných hospodářsky využitelných znalostí. Licence je svolení majitele absolutního práva k užívání toho, co je jinak k užívání zákonem zakázáno.

Licence

1/ Licence

Licenční smlouva je smluvní typ upravený občanským zákoníkem (§ 2358–2389 NOZ), na jehož základě poskytovatel, který je majitelem práva duševního vlastnictví, poskytuje oprávnění k výkonu tohoto práva nabyvateli, jenž má povinnost za licenci zaplatit poskytovateli sjednanou odměnu.

Pokud jde o vztah s mezinárodním prvkem, může se právní vztah mezi účastníky řídit cizím právem. V takovém případě není pro území cizího státu požadavek registrace u českého Úřadu průmyslového vlastnictví důležitý. Uvedený požadavek bude relevantní pro území toho státu, pro který je licence poskytnuta. Bude-li patent např. registrován v Německu nebo Japonsku a licence bude poskytnuta pro tato teritoria, budou požadavky na smlouvu dány právním řádem té země, pro jejíž teritorium je licence poskytována.

Podlicence

Podle § 2363 NOZ je možné poskytnout oprávnění tvořící součást licence zcela nebo z části třetí osobě, avšak pouze tehdy, bylo-li to ujednáno v licenční smlouvě. Stejně tak může podle § 2364 NOZ postoupit nabyvatel zcela nebo z části licenci třetí osobě jen se souhlasem poskytovatele. Tento souhlas vyžaduje písemnou formu.

Výhradní nebo nevýhradní licence

Podle § 2360–2362 NOZ je při uzavření výhradní licence k užití předmětu z této licence oprávněn pouze nabyvatel. Poskytovatel se u výhradní licence zavazuje, že k předmětu licenční smlouvy, neposkytne danou licenci nikomu jinému. Také se zavazuje, že předmět licenční smlouvy sám na daném teritoriu nebude využívat.

Nevýhradní (nevýlučné) licence naopak poskytovateli licence umožňují poskytnout licenci pro stejné teritorium i dalším zájemcům.

Územní vymezení

Nebude-li v licenční smlouvě vymezeno území, platí, že taková licence je poskytnuta pro celý svět. Při územním vymezení je důležité od sebe také oddělit výrobu od prodeje. Licence může povolovat výrobu produktu v jednom státě a prodej vyrobeného zboží například v několika státech.

Předměty z práv průmyslového vlastnictví

2/ Předměty z práv průmyslového vlastnictví

Vymezení předmětů z práv průmyslového vlastnictví vychází z Pařížské úmluvy (vyhláška č. 64/1975 Sb.) a ze zákona č. 527/1990 Sb., o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích.

Předměty z práv průmyslového vlastnictví se rozumí vynálezy, užitné vzory, průmyslové vzory, zlepšovací návrhy, topografie, polovodičové výrobky, ochranné známky, označení původu, obchodní jméno.

Vynálezy

a) Vynálezy

Vynálezem je řešení, které je celosvětově nové, je výsledkem vynálezecké činnosti a je průmyslově využitelné. Vynález je výsledkem vynálezecké činnosti, jestliže pro odborníka nevyplývá zřejmým způsobem ze stavu techniky. Vynález se považuje za průmyslově využitelný, může-li jeho předmět být vyráběn nebo jinak využíván v průmyslu, zemědělství nebo jiných oblastech hospodářství.

Za vynálezy se nepovažují zejména:

  • objevy, vědecké teorie a matematické metody,

  • estetické výtvory,

  • plány, pravidla a způsoby vykonávání duševní činnosti, hraní her nebo vykonávání obchodní činnosti, jakož i programy počítačů,

  • podávání informací.

Prototyp

Jedná se o složitější průmyslový výrobek, zhotovený jako jeden kus k ověření vlastností konstrukce v praxi nebo zkušebně před zavedením sériové nebo hromadné výroby. Za takový výsledek může být považován pouze takový výrobek, jehož vývoj byl cílem řešení projektu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací nebo jiných aktivit aplikovaného výzkumu a vývoje.

Funkční vzorek

Jedná se o obdobu prototypu, pouze s tím rozdílem, že za vývojem či výrobou funkčního vzorku bezprostředně nenásleduje sériová nebo hromadná výroba. Jedná se např. o návrh, vývoj a následnou výrobu unikátního přístroje nebo laboratorního zařízení. Za takový výsledek může být ale považován pouze takový výrobek nebo přístroj, jehož vývoj byl cílem řešení projektu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací nebo jiných aktivit aplikovaného výzkumu.

Užitné vzory

b) Užitné vzory

Užitným vzorem je technické řešení, které je nové, přesahuje rámec pouhé odborné dovednosti a je průmyslově využitelné – zákon č. 478/1992 Sb., o užitných vzorech. Užitné vzory zapisuje Úřad průmyslového vlastnictví do rejstříku užitných vzorů.

Technickými řešeními podle tohoto zákona nejsou zejména:

  • objevy, vědecké teorie a matematické metody,

  • pouhé vnější úpravy výrobků,

  • plány, pravidla a způsoby vykonávání duševní činnosti,

  • programy počítačů.

Průmyslové vzory

c) Průmyslové vzory

Průmyslovým vzorem se rozumí podle zákona č. 207/2000 Sb., o ochraně průmyslových vzorů vzhled výrobku nebo jeho části, spočívající zejména ve znacích linií, obrysů, barev, tvaru, struktury nebo materiálů výrobku samotného, nebo jeho zdobení

Výrobkem průmyslově nebo řemeslně vyrobený předmět, včetně součástek určených k sestavení do jednoho složeného výrobku, obal, úprava, grafický symbol a typografický znak, s výjimkou počítačových programů,

Původcem průmyslového vzoru ten, kdo průmyslový vzor vytvořil vlastní tvůrčí činností, spolupůvodcem průmyslového vzoru ten, kdo se podílel na tvůrčí činnosti, při níž byl průmyslový vzor vytvořen.

Zlepšovací návrhy

d) Zlepšovací návrhy

Zlepšovacím návrhem je technické, výrobní nebo provozní zdokonalení i řešení problémů bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci a životního prostředí, s nimiž má právo zlepšovatel nakládat.

Topografie polovodičových výrobků

e) Topografie polovodičových výrobků

Podle zákona č. 529/1991 Sb., o ochraně topografií polovodičových výrobků jsou chráněny topografie polovodičových výrobků, které jsou výsledkem tvůrčí činnosti původce a které nejsou v průmyslu polovodičových výrobků běžné. Ochrana podle tohoto zákona se vztahuje rovněž na části topografie, které jsou využitelné samostatně, jakož i na zobrazení sloužící k výrobě topografie.

Patenty

f) Patenty

Patenty jsou upraveny zákonem č. 527/1990 Sb., o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích a udělují se na vynálezy, které jsou nové, jsou výsledkem vynálezecké činnosti a jsou průmyslově využitelné a uděluje je Úřad průmyslového vlastnictví.

Odlišujeme patenty národní (jakýkoliv patent udělený národním patentovým úřadem, s výjimkou USA a Japonska) a evropské, USA a japonské. U národních patentů se dále rozlišuje, zda je patent nevyužívaný nebo je využíván vlastníkem patentu, nebo zda je využíván na základě platné licenční smlouvy.

Ochranné známky

g) Ochranné známky

Ochrannou známkou může být za podmínek stanovených zákonem č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách, jakékoliv označení schopné grafického znázornění, zejména slova, včetně osobních jmen, barvy, kresby, písmena, číslice, tvar výrobku nebo jeho obal, pokud je toto označení způsobilé odlišit výrobky nebo služby jedné osoby od výrobků nebo služeb jiné osoby. Ochranné známky se zapisují do rejstříku ochranných známek vedeného u Úřadu průmyslového vlastnictví.

Vlastník ochranné známky má výlučné právo užívat ochrannou známku ve spojení s výrobky nebo službami, pro něž je chráněna a je

Nahrávám...
Nahrávám...